Newsy

  • Recenzja książki z Lotnictwa z Szachownicą Piotra Sikory - Media!
  • Wojciech Łuczak - Takiego opracowania jeszcze u nas nie było.
  • Pełna recenzja książki ze Skrzydlatej Polsce Wojciecha Łuczaka - Media!
  • TVP Szczecin, wywiad, ww6.tvp.pl/6555,942071,1.view
  • Reklama książki i konkursu na stronie www.lotniczapolska.pl
  • Konkurs dla czytelników zakończony!!!
  • Reklama książki na stronie www.301.dyon.pl
  • Książka trafiła do Katalogu Klubu Miłośników Książki Historycznej, który ukaże się w listopadzie 2009 roku.
  • Z końcem września można już było kupić książkę w EMPIK-ach.
  • Debiut książki AIR SHOW 2009 w Radomiu,29-30 sierpnia 2009.

Recenzja Cyrku Skalskiego autorstwa Piotra Sikory.


Lotnictwo z Szachownicą, nr 34  
  
Niedawno na półkach księgarskich pojawiła się od pewnego czasu zapowiadana i długo oczekiwana książka Cyrk Skalskiego duetu Grzegorz Sojda i Grzegorz Śliżewski. Pozycja, która jeszcze przez ukazaniem się wzbudziła zainteresowanie miłośników lotnictwa, jest efektem kilkuletniej i żmudnej pracy dwóch historyków lotnictwa. Niemal natychmiast stała się tematem dyskusji a wielu entuzjastów historii zadawało wręcz pytanie czy spełnione zostały oczekiwana w niej pokładane. Książka okazała się jednak dużym krokiem naprzód. W założeniu miała przedstawić Czytelnikom genezę, warunki funkcjonowania oraz całokształt logistyczno-organizacyjny a także operacyjny związany z działaniem Polish Fighting Team. Nie ma wątpliwości, że udało się to autorom znakomicie a wspomniane elementy opracowano i zgłębiono drobiazgowo. Aby oddać realia 1943 roku panowie Sojda i Śliżewski ukazali teatr działań wojennych Afryki Północnej, nad którym dane było Polakom toczyć boje i zdobywać doświadczenie. Przedstawili też materiały operacyjne dotyczące zarówno 244. Skrzydła Myśliwskiego jak i 145. Dywizjonu, w ramach których PFT operował a bez których obraz funkcjonowania zespołu nie mógł być pełny. Cyrk Skalskiego jest też wynikiem studiów i porównań wielu dokumentów sztabowych, które dla historii jednostki były kluczowe i istotne a do chwili obecne znane tylko nielicznym. Doskonałym uzupełnienie są też biogramy pilotów, wzbogacone częstokroć o materiały do tej pory pozostające na półkach Ministra of Defence. Autorzy nie podjęli się tutaj głębszej analizy skuteczności bojowej Skalskiego i jego zespołu w konfrontacji ze źródłami dotyczącymi strat strony przeciwnej. Było to jednak założenie postawione na początku i towarzyszące im konsekwentnie do trakcie prac nad książką. Sami zaznaczają, że Cyrk Skalskiego jest przyczynkiem do monografii a co za tym idzie, temat zwycięstw PFT ciągle pozostaje otwarty dla dyskusji i porówna. Wierzyć należy że i ten obszar zostanie w przyszłości zbadany i poddany obiektywnej weryfikacji.   
Działania polskich lotników były znane do tej pory entuzjastom głównie dzięki książkom Króla, Arcta czy Wyszkowskiego, wartościowym oczywiście acz nie pozbawionym mankamentów właściwych literaturze wspomnieniowej. Historiografia dotycząca Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie niejednokrotnie także dotykała tej kwestii, nawiązywała do tego tematu, ale ciągle brak było wnikliwej i w miarę szerokiej jego rewizji. Ta, gruntowna i skondensowana forma monografii Polskiego Zespołu Walczącego, jaka właśnie trafiła do rąk polskiego odbiorcy, jest niewątpliwie dużym postępem i krokiem milowym w tym kierunku. Książkę wzbogaca też kolekcja fotografii, które dla większości Czytelników mogą okazać się nowością.   
Książka ta jest też hołdem, oddanym po wielu latach, dla szesnastu polskich pilotów myśliwskich a złożonym na ręce ostatniego żyjącego pilota PFT - Ludwika Martela.